حجاب از دیدگاه شهید مطهری

درست است كه صورت ظاهر مسأله اينست كه زن چه بكند ؟ پوشيده بيرون‏بيايد يا عريان ؟ يعنی آنكس كه مسأله به نام او عنوان می‏شود زن است ، واحيانا مسأله با لحن دلسوزانه‏ای طرح می‏شود كه آيا بهتر است زن آزاد باشديا محكوم و اسير و در حجاب ؟ اما روح مسأله و باطن مطلب چيز ديگر است‏و آن اينكه آيا مرد بايد در بهره‏كشی جنسی از زن ، جز از جهت زنا ، آزادی‏مطلق داشته باشد يا نه ؟ يعنی آنكه در اين مسأله ذی نفع مرد است نه‏زن ، و لااقل مرد از زن در اين مسأله ذی نفع‏تر است . به قول ويل دورانت‏:
" دامنهای كوتاه برای همه جهانيان بجز خياطان نعمتی است " .

 

پس روح مسأله ، محدوديت كاميابيها به محيط خانوادگی و همسران مشروع ،يا آزاد بودن كاميابيها و كشيده شدن آنها به محيط اجتماع است . اسلام‏طرفدار فرضيه اول است .

 

از نظر اسلام محدوديت كاميابيهای جنسی به محيط خانوادگی و همسران مشروع‏، از جنبه روانی به بهداشت روانی اجتماع كمك می‏كند ، و از جنبه‏خانوادگی سبب تحكيم روابط افراد خانواده و برقراری صميميت كامل بين‏;زوجين می‏گردد ، و از جنبه اجتماعی موجب حفظ و استيفاء نيروی كار وفعاليت اجتماع می‏گردد ، و از نظر وضع زن در برابر مرد ، سبب می‏گردد كه‏ارزش زن در برابر مرد بالا رود .

 

فلسفه پوشش اسلامی به نظر ما چند چيز است . بعضی از آنها جنبه روانی‏دارد و بعضی جنبه خانه و خانوادگی ، و بعضی ديگر جنبه اجتماعی ، و بعضی‏مربوط است به بالا بردن احترام زن و جلوگيری از ابتذال او .

 

حجاب در اسلام از يك مسأله كلی‏تر و اساسی‏تری ريشه می‏گيرد و آن اينست‏كه اسلام می‏خواهد انواع التذاذهای جنسی ، چه بصری و لمسی و چه نوع ديگر به‏محيط خانوادگی و در كادر ازدواج قانونی اختصاص يابد ، اجتماع منحصرابرای كار و فعاليت باشد . برخلاف سيستم غربی عصر حاضر كه كار و فعاليت‏را با لذتجوئيهای جنسی به هم می‏آميز دل ، اسلام می‏خواهد اين دو محيط راكاملا از يكديگر تفكيك كند .                          

حجاب و اصل آزادی

ايراد ديگری كه بر حجاب گرفته‏ اند اينست كه موجب سلب حق آزادی كه‏يك حق طبيعی بشری است می‏گردد و نوعی توهين به حيثيت انسانی زن به شمارمی‏رود

 

می‏گويند احترام به حيثيت و شرف انسانی يكی از مواد اعلاميه حقوق بشراست . هر انسانی شريف و آزاد است ، مرد باشد يا زن ، سفيد باشد ياسياه ، تابع هر كشور يا مذهبی باشد . مجبور ساختن زن به اينكه حجاب‏داشته باشد بی اعتنائی به حق آزادی او و اهانت به حيثيت انسانی او است‏و به عبارت ديگر ظلم فاحش است به زن . عزت و كرامت انسانی و حق‏آزادی زن ، و همچنين حكم متطابق عقل و شرع به اينكه هيچكس بدون موجب‏نبايد اسير و زندانی گردد ، و ظلم به هيچ شكل و به هيچ صورت و به هيچ‏بهانه نبايد واقع شود ، ايجاب می‏كند كه اين امر از ميان برود .

زن در خانه و بين موظف دانستن او به اينكه وقتی می‏خواهد با مرد بيگانه مواجه شود پوشيده باشد . در اسلام محبوس ساختن و اسير كردن زن وجود ندارد . حجاب در اسلام يك وظيفه‏ای است بر عهده زن‏نهاده شده كه در معاشرت و برخورد با مرد بايد كيفيت خاصی را در لباس‏پوشيدن مراعات كند . اين وظيفه نه از ناحيه مرد بر او تحميل شده است ونه چيزی است كه با حيثيت و كرامت او منافات داشته باشد و يا تجاوز به‏حقوق طبيعی او كه خداوند برايش خلق كرده است محسوب شود .

 اگر رعايت پاره‏ای مصالح اجتماعی ، زن يا مرد را مقيد سازد كه درمعاشرت روش خاصی را اتخاذ كنند و طوری راه بروند كه آرامش ديگران رابر هم نزنند و تعادل اخلاقی را از بين نبرند چنين مطلبی را " زندانی كردن‏" يا " بردگی " نمی‏توان ناميد و آن را منافی حيثيت انسانی و اصل "آزادی " فرد نمی‏توان دانست .همان منبع ص100-101


اسلام با همه توجهی كه به خطر شكسته شدن حصار عفاف‏دارد - همانطور كه روش اين آئين پاك خدائی است كه يك آئين معتدل ومتعادل است و از هر افراط و تفريطی به دور است و امتش را " امت وسط" می‏خواند - از جنبه‏ های ديگر غافل نمی‏شود . زنان را تا حدودی كه منجر به‏فساد نشود از شركت در اجتماع نهی نمی‏كند . در بعضی موارد شركت آنها راواجب می‏كند ، مانند حج كه بر زن و مرد متساوی يا واجب است و حتی شوهر حق‏ممانعت ندارد . و در بعضی موارد به ترخيص اكتفا می‏كند .

چنانكه می‏دانيم جهاد بر زنان واجب نيست ، مگر وقتی كه شهر و حوزه‏مسلمين مورد حمله واقع شود و جنبه صددرصد دفاعی به خود بگيرد . در اين‏صورت همانطور كه فقهاء فتوا می‏دهند بر زنان نيز واجب می‏شود ، ولی‏در غير اين صورت واجب نيست . در عين حال رسول خدا به برخی از زنان‏ اجازه می‏داد كه در جنگها برای كمك به سربازان و مجروحين شركت كنند .قضايای زيادی در تاريخ اسلام در اين زمينه هست .       همان منبع ص156

 

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم خرداد ۱۳۹۱ساعت 23:34  توسط پگاه پژهان  | 

تازه ترین مطالب


رفتارشناسي پوشش اسلامي(مقاله)
حيا و خودآرايى و نقش آن‌ها در سلامت روانى زن(مقاله)

پيامهاي فرهنگي پوشش زنان(مقاله)

بررسي احساس پوشيدگي، هوش هيجاني و سلامت روان(مقاله تحقیقی)
حجاب در کلام شهیدان
عوامل بدحجابی چیست؟!
حجاب از نگاه دیگران
لیست تمام مطالب

لینکدونی

چایخانه

افسران جوان جنگ نرم

ستارگان خاکی

حریم یاس

نشریه تر بیتی حجاب املش

بانوی بی حرم

حجاب و حیا

مکتب عصمتیه

صدفی برای مروارید

یادگار فاطمه

آرشیو

پیوندها

اسرار حجاب
چرا حجاب؟
حجاب و عفاف
گروه سایبری حجاب و عفاف
بیداری افکار شبستر
حجاب و عفاف
مهربانی
حنا دختری با مقنعه
شهید شلمچه
مبادا روی لاله پا گذاری
منتظر بیداری
دز بلاگ
خون شهدا
بانوی آفتاب
دلنوشته های یک دختر شهید
بر و بچه های ارزشی
خواهرم آیات
چتر حجاب
این است جواب خون شهدا وجانبازان ؟؟؟
مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی
بدون شرح
پیشگیری
شاهد
سمت خدا
کافه اسکین (قالب وبلاگ)

بازدیدکنندگان